Parkeergarage P3 Leeghwater Schiphol
| Opdrachtgever | BAM Advies & Engineering |
| Doorlooptijd | 2024 - 2028 |
| Markt | Logistiek vastgoed |
| Team | |
| In samenwerking met | ZJA Architects & Engineers, BAM Advies & Engineering, BAM Bouw en Techniek, BAM Infra Nederland, BAM Energie & Water |
| Locatie | Amsterdam |
| Projectomvang | Haarlemmermeer |
| Expertises | |
Omvangrijk project
De nieuwe parkeergarage komt te liggen op het langparkeerterrein P3 te Schiphol, naast de bestaande P3-parkeergarage. Het is een omvangrijk en bijzonder gebouw met een lengte van 178 meter en een breedte van 120 meter. De lat ligt hoog als het gaat om duurzaamheidsambities. Zo komt er een PV-dak van 21.000 m² met een verwacht vermogen van 4.3 MWp en een opbrengst van 3.6MW per jaar; gelijk aan een middelgrote windturbine. Ook worden er biobased materialen toegepast, is er voor duurzaam beton gekozen en is een optimum gevonden in parkeerstramien en constructie-stramien. Voor al het in het werk te storten beton wordt een CO2-arm betonmengsel gebruikt dat een koploperwaarde is binnen het betonakkoord.
Duurzame en visueel krachtige constructie
De nieuwe parkeergarage P3 Leeghwater is het ‘broertje’ van de bestaande parkeergarages P3.1 en P3.2, maar onderscheidt zich door een houten in plaats van een stalen gevel. Deze markante buitenzijde maakt de garage niet alleen tot een opvallende eyecatcher, maar het ontwerp vraagt ook om zorgvuldige constructieve afstemming. ABT adviseerde over de constructieve veiligheid en de bouwkundige uitwerking, met bijzondere aandacht voor de schuine daklijn tussen de vierde en vijfde verdieping. Deze knik is ontworpen vanwege het windhinder‑effect richting de landingsbaan van Schiphol, en stelde specifieke eisen aan vormgeving. Ondanks de omvang van het gebouw is de constructie efficiënt opgezet en afgestemd op het open gevelsysteem. Zo draagt de constructie bij aan een toekomstbestendige, duurzame en visueel krachtige uitbreiding van het P3‑gebied.
Om de levensduur en kwaliteit van de garage lang en hoog te houden, zijn er inventieve oplossingen toegepast voor een waterdichte druklaag.
Een scherp oog voor brandveiligheid
Voor parkeergarage P3 Leeghwater is een brandveiligheidsconcept toegepast waarbij er veelvuldig gebruik wordt gemaakt van de overzichtelijke en open structuur van de parkeergarage.
Door de rationele draagconstructie, de open lattengevel en de strategisch geplaatste vides kan warmte en rook effectief worden afgevoerd. Bij eventuele brand blijven, door het ontwerp van de parkeergarage, de temperaturen beperkt: er is daardoor geen sprinklerinstallatie nodig in de parkeergarage.
ABT heeft samen met het ontwerpteam invulling gegeven aan het robuuste brandveiligheidsconcept. De veiligheid van de kenmerkende houten gevel is middels een mid-scale brandproef getest bij Efectis en voldoet aantoonbaar aan brandklasse B, waarmee zowel uitstraling als brandveiligheid zijn geborgd. Met een meerzone-brandmodel (ASET-RSET) is aangetoond dat het gebouw altijd veilig ontvlucht kan worden. ABT adviseerde integraal over het brandveiligheidsconcept, waaronder materiaalbesparing, constructieve brandveiligheid en druklaagadvies, en droeg zo bij aan een veilig én efficiënt ontwerp.
Eind 2024 rondden we het voorlopig ontwerp af en in het 3e kwartaal van 2025 is de eerste schop de grond ingegaan. Reizigers kunnen vanaf medio 2027 hun auto parkeren in de nieuwe parkeergarage. De verwachte volledige oplevering is in 2028.